hrad pravda


Zřícenina hradu Pravda stojí na zalesněném vápencovém ostrohu v oblasti přírodního parku Džbán, mezi vesnicemi Pnětluky a Domoušice v okrese Louny, v katastrálním území Konětopy u Pnětluk spadajícím do obce Pnětluky, asi 2 kilometry severozápadně od železniční stanice Domoušice, v nadmořské výšce 481 metrů. Zřícenina je volně přístupná a z okolních vesnic k ní vedou turistické značené cesty. 

Pokud jde o dobu založení hradu, dělí se historikové na dva tábory. Heber, Veselý, Brod, Štědrý, Bořivoj Lůžek (v Andělem editované monografii) a Durdík je kladou do 14. století, zatímco Sedláček, Menclová a Roedl až do 15. století. Pravděpodobnější je druhá alternativa. Rok 1380, který jako první zmínku nebo rok založení uvádějí někteří z první skupiny, není doložený žádným písemným pramenem. Několik vykopaných a vyobrazených střepů údajně ze 14. století není průkazných - datace je nejistá a kromě toho nemusely souviset s výstavbou fortifikace. Závažným nedostatkem je, že na Pravdě nebyl proveden archeologický výzkum. Je dále velice nepravděpodobné, že by se název hradu za celé předhusitské období neobjevil v přídomku některého ze šlechticů, kteří by ho vlastnili. Kromě toho samotný název hradu evokuje dobu počátků husitství. Tomáš Durdík však prokázal na hradě dvě stavební fáze.Lze proto vyslovit hypotézu, že se stavbou Pravdy začal ve 30. letech 15. století Beneš z Kolovrat, který v té době sídlil na tvrzi v Pnětluk ách, vesnici pod hradem. V případě Pravdy se nejednalo o rezidenční sídlo, nýbrž opěrný bod, sloužící jako útočiště v neklidných válečných dobách. Je pravděpodobné, že hrad do dnešního rozsahu dostavěl, snad v 60. letech 15. století, Benešův syn Jan z Kolovrat, poté, co Beneš přesídlil do Mašťova. Nicméně ani Beneš, ani Jan přídomku "na Pravdě" neužívali.

Stavební podoba

Pravda představuje vrcholný projev fortifikačního umění poloviny 15. století, který reagoval na rozvoj dělostřelectva. Těžiště obrany hradu již neleželo na hradební zdi samotné a vnitřním příkopu, nýbrž na mohutném zemním valu v severní části předhradí. V jeho nárožích byla vybudována dvě čtvrtokrouhlá dělostřelecká postavení, která umožňovala aktivní obranu. Jak val, tak zbytky dělostřeleckých postavení se dochovaly. Hrad má trojúhelníkové jádro, které obíhá hluboký příkop, nad nímž je navrstven vnitřní zemní val. 























Pokud hledáte další informace https://mapy.cz/zakladni?x=13.7115483&y=50.2410485&z=18&base=ophoto&source=base&id=2137929

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky